Sabah Stratejisi

Sabah Stratejisi A A

Sabah Stratejisi - 29 / 01/ 2020

 

ŞİRKET HABERLERİ 

Aksigorta (AKGRT, Sınırlı Pozitif): Rekabet Kurulu, 03.05.2018 tarihli  sayılı kararı ile şirket ve kararda yer alan diğer şirketler nezdinde soruşturma açılmasına karar vermişti. Rekabet Kurulu'nun 23.01.2020 kararına göre, şirkete herhangi bir idari para cezası verilmediği duyurulmuştur.

Koç Holding (KCHOL, YKBNK, Nötr): Şirket tarafından 30.11.2019 tarihinde Yapı ve Kredi Bankası A.Ş. ve Koç Finansal Hizmetler A.Ş. hisselerinin devirlerine ilişkin yapılan özel durum açıklamasında belirtilen ön koşullara ilişkin olarak, Rekabet Kurumu tarafından yapılan değerlendirme sonucunda söz konusu hisse devirlerine izin verildiği bildirilmiştir. Hisse devrinin tamamlanmasına yönelik 30.11.2019 tarihli açıklamada belirtilen diğer onay süreçleri devam etmekte olup, konuyla ilgili önemli gelişmeler yatırımcılarla Şirket tarafından paylaşılacaktır.

Koza Altın (KOZAL, Nötr): 31 Aralık 2019 tarihi itibari ile Karapınar Projesi için tahmin edilen maden kaynağı 1.16 g/t altın tenörlü 9,6mn ton mineralize kayaç olup hesaplanan altın içeriği yaklaşık olarak 358 bin onstur. Potansiyel Maden Kaynaklarının yapılan ilave arama çalışmaları ile makul ölçüde potansiyel maden kaynakları kategorisinden belirlenmiş maden kaynağına yükseltilmesi beklenebilir. Yatırımcılar, Maden Kaynakların tamamının veya bir kısmının Maden Rezervine dönüştürülememe ihtimali konusunda dikkatli olmalıdırlar. Maden kaynağının bir bölümünün veya tamamının nihayetinde Maden Rezervine dönüştürüleceğinin herhangi bir garantisi bulunmamaktadır. Maden kaynağı maden rezervi değildir ve ekonomik değerlendirmelerde hesaba alınması uygun değildir.

Türk Hava Yolları (THYAO, Nötr): Yönetim Kurulu'nca, pazar koşullarına bağlı olarak Kazakistan'ın Aktau ve Atyrau şehirlerine tarifeli sefer başlatılmasına karar verilmiştir.

SEKTÖR HABERLERİ 

Akaryakıt: Motorin ve benzin fiyatlarında bugünden geçerli olmak üzere indirime gidildi. Enerji Petrol Gaz İkmal İstasyonları İşveren Sendikasından (EPGİS) alınan bilgiye göre, söz konusu indirim motorinde pompa fiyatlarına ortalama 13 kuruş, benzinde ise 10 kuruş olarak yansıdı. Buna göre, Ankara'da ortalama 6,41 liradan satılan motorinin litre fiyatı 6,28 lira oldu. Motorinin litresi İstanbul'da 6,35 liradan 6,22 liraya, İzmir'de 6,42 liradan 6,29 liraya indi. Kaynak: Dünya

Rekabet Kurumu: Rekabet Kurumu, sigorta pazarında faaliyet gösteren sekiz şirket hakkında yürüttüğü soruşturmayı sonuçlandırarak, rekabeti bozucu eylemlerde bulunduğuna hükmettiği beş şirkete para cezası verdi. Rekabet Kurumu'nun internet sitesinde yayımlanan 23 Ocak tarihli karar metninde Allianz Sigorta, Dubai Starr Sigorta, Ergo Sigorta, Eureko Sigorta ve Sompo Japan Sigorta'ya 2018 gelirlerinin belirli oranlarında ceza verildiği ifade edildi,ancak parasal tutarlar belirtilmedi. Şirketler kararı temyiz edebilecekler.

DİĞER ŞİRKET HABERLERİ 

Arena Bilgisayar (ARENA): İştiraki olan Online Elektronik Ticaret Hizmetleri A.Ş.'nin stratejik yeniden yapılandırılması, operasyonel maliyetlerin azaltılması ve çoklu satış yapısının bütünleştirilerek daha efektif hale getirilmesi amacıyla, Online Elektronik Ticaret Hizmetleri A.Ş.'nin ticari mevcudiyeti ve faaliyetlerini devam ettirmekle birlikte internet satış platformu olan "yukko.com"  üzerinden son kullanıcılara gerçekleştirilmekte olan perakende satışlarının sonlandırılmasına karar verilmiştir.

Işıklar Enerji ve Yapı Holding (IEYHO): Sermayesinin tamamı Şirkete ait olan bağlı ortaklığı Metemteks Sentetik İplik Sanayi ve Ticaret A.Ş.'nin 27 Ocak 2020 tarihinde yapılan Olağanüstü Genel Kurul Toplantısında sermayesinin 17,3mn TL'den 22mn TL'ye yükseltilmesine ilişkin karar dün itibarıyla tescil olmuştur.

Sabah Stratejisi Raporumuz için tıklayınız...