Sabah Stratejisi

Sabah Stratejisi A A

Sabah Stratejisi - 18 / 01 / 2021

 

ŞİRKET HABERLERİ 

Anadolu Hayat Emeklilik (ANHYT, Sınırlı Negatif): Şirket'in Aralık 2020 dönemine ait prim üretimi toplamda 127,2mn TL gerçekleşerek yıllık olarak %35,5 oranında düşüş göstermiştir. Aralık ayı prim üretimi ile birlikte Şirket'in 2020 yılındaki toplam prim üretimi ise yıllık bazda %37 artarak 1.685mn TL'ye yükselmiştir.

Aygaz (AYGAZ, Sınırlı Pozitif): Aygaz A.Ş.'nin ("Aygaz") mevcut bayi ağı ve eve teslimat tecrübesini kullanarak, e-ticaret ve giderek büyüyen kargo dağıtım sektöründeki %100'üne sahip olduğu Aygaz Aykargo Dağıtım Hizmetleri A.Ş.'nin ("Aykargo") faaliyetlerinin geliştirilmesi ve daha etkin yürütülmesi amacıyla, Aygaz, Aykargo ve McKinsey Grubu ('McKinsey') arasında stratejik iş birliği kurulmasına yönelik olarak 15.01.2021 tarihinde Ortaklık Çerçeve Sözleşmesi (Sözleşme) imzalanmıştır.

Sözleşme ile iş birliğinin ana unsurları belirlenmiş olup, taraflarca ilk 5 yılda Aykargo'ya toplam 75mn ABD Doları sermaye konulması suretiyle yatırım yapılması ve ortaklık yapısının %80 Aygaz, %20 McKinsey olarak belirlenmesi öngörülmüştür. Bu dönemde McKinsey tarafından Aykargo'ya üstlendiği yatırım tutarı kadar teknik destek ve danışmanlık hizmetlerinin sunulması öngörülmektedir. Ayrıca beşinci yılın sonundan itibaren McKinsey'e sahip olduğu payları belirli dönem ve koşullarda halka arz ve/veya Aygaz'a satma opsiyonu verilmesi suretiyle çıkış hakkı, Aygaz'a da ön alım hakkı ve satın alma opsiyonu tanınması kabul edilmiştir. İşbirliğinin detaylarına ilişkin tamamlayıcı ek sözleşmelerin ise 15.04.2021 tarihine kadar imzalanması planlanmaktadır.

Halk GYO (HLGYO, Nötr): Şirket portföyündeki projelere ait, 2020 yılı 4. çeyrek (01.10.2020-31.12.2020) dönemine ilişkin satış rakamları aşağıdaki şekilde gerçekleşmiştir:

Bizimtepe Aydos Projesi'nde (Halk GYO - Vakıf GYO (VKGYO, Nötr) Adi Ortaklığı %50-50), toplamda 527 m² satılabilir alana sahip, 6 adet bağımsız bölüm, KDV hariç 2,8mn TL tutarla satılmıştır.

Erzurum Şehristan Konutları Projesi'nde (Halk GYO- Erkonut Adi Ortaklığı %50-50), toplamda 781 m² satılabilir alana sahip, 3 adet bağımsız bölüm, KDV hariç 2,6mn TL tutarla satılmıştır.

Diğer yandan, Şirket'in Sakarya'daki mülkiyetinde bulunan ana gayrimenkuldeki 1-3 bağımsız bölüm no'lu dükkanlar ve 23 no'lu büro vasıflı bağımsız bölümden oluşan "Adapazarı Binası", KDV dahil 12,7mn TL bedelle Adapazarı Belediyesi'ne satılmış olup, Adapazarı Belediyesi mülkiyetinde bulunan ana gayrimenkulün zemin ve 1. normal katındaki 3 no'lu bağımsız bölüm 10mn TL bedelle Şirket tarafından satın alınmıştır.

Koza Altın (KOZAL, Sınırlı Pozitif): Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu Başkanı Muhiddin Gülal, fonun kayyumluğundaki şirketlere yönelik yol haritasının çizilmesi için hukuki süreçlerin kesinleşmesi gerektiğini belirterek, "Koza Altın'ı eğer hukuki süreçleri kesinleşirse Türkiye Varlık Fonuna devredebiliriz, bu bir opsiyon" ifadelerini kullandı. Koza Altın Cuma gününü %5,1 oranında yükselişle tamaladı.
 
Tüpraş (TUPRS, Sınırlı Pozitif): Tüpraş uluslararası pazarlarda satış ve karlılığını artırmak, ürün ve menşei çeşitliliğini artırmak amacıyla 15 Ocak 2021 tarihli Yönetim Kurulu Kararı ile , %100 bağlı ortaklığı Tüpraş Trading LTD.'e petrol ürünleri satışı ve Tüpraş Trading LTD.'den petrol ürünleri ve ham petrol alımı için tedarik ve satış anlaşması yapmıştır.

Şirketin Yönetim Kurulu'nun aynı tarihli toplantısında SPK'nın II-17.1 sayılı Kurumsal Yönetim Tebliği kapsamında, %100 iştiraki Tüpraş Trading LTD ile Şirket arasındaki "Yaygın ve Süreklilik Arz Eden İşlemlere İlişkin Rapor" hazırlanarak onaylanmıştır. Raporun sonuç kısmı aşağıda verilmektedir.

Şirketin %100 iştiraki Tüpras Trading LTD. ile yaygın ve süreklilik arz eden petrol ürünü satışı ve petrol ürünü ile ham petrol alımı işlemlerinin 2021 hesap dönemi içerisindeki tutarının, kamuya açıklanan son yıllık finansal tablolarda yer alan hasılat/satılan malın maliyeti tutarının %10'unu aşması öngörülmekte olup, işbu raporda; Tüpras Trading LTD. ile 2021 yılı içerisinde yapılması öngörülen işlemlerin koşulları, fiyat belirleme yöntemi ve bu yöntemin seçilmesindeki gerekçeler açıklanarak, işlemlerin piyasa koşullarına uygunluğu hakkında bilgi sunulmuştur.


SEKTÖR HABERLERİ

Otomotiv: Otomotiv Sanayii Derneği (OSD), 2020 yılına ait üretim ve ihracat adetleri ile pazar verilerini açıkladı. Buna göre, geçen yıl toplam üretim 2019'a göre %11 azalarak 1 milyon 297 bin 854 adet oldu. 2020 yılı otomotiv ihracatı 2019'a göre adet bazında %27 azalarak 916 bin 543 adet olarak gerçekleşti.

DİĞER SİRKET HABERLERİ

Escort Teknoloji (ESCOM): Şirket iştiraki Alesta Elektronik Teknoloji Yatırım A.Ş'den alınan bilgiye göre; Nörolojik rahatsızlığı bulunan hastaların fizyoterapist olmadan da tedavi olmasını sağlayabilecek ev tipi tıbbi cihaz üretimi yapan Houston Bionics, Inc. girişimine 50bin USD yatırım yapılmasına karar verildi. Geliştirdiği yazılım ile hastaların uzaktan rehabilitasyon deneyimini de arttıran Houston Bionics, milyonlarca hastayı birbirleriyle ve terapistlerle online olarak da buluşturabiliyor. Türkiye'de üretilen klinik olarak etkisi kanıtlanmış ve sertifikasyon süreçlerini tamamlanmış ürünlerin Avrupa'da satışlarına başlayan Houston Bionics, 2021'de ABD pazarına açılmayı hedeflemektedir.

Fenerbahçe (FENER): Şirketin finansal borçlarının yeniden yapılandırılması çerçevesinde 61,9mn USD tutarındaki kredisi 7,43 ortalama kur ile Türk Lirası'na çevrilmiş olup döviz cinsinden finansal borçlar 29mn USD'ye gerilemiştir.

Peker GYO (PEKGY): Şirketin iştiraki Almanya'da kurulu Peker GYO Global GMBH şirketine, Almanya'nın Nordrhein-Westfalen eyaletinin Grevenbroich şehrinde yer alan 300 m2 kiralanabilir alana sahip 1 ticari alan 1 daireden oluşan ve 19.200 € yıllık kira geliri bulunan taşınamazın 220.000 €'ya satın alımı amacıyla sözleşme imzalanmıştır.
  
Sabah Stratejisi Raporumuz için tıklayınız...