Sabah Stratejisi

Sabah Stratejisi A A

Sabah Stratejisi - 16 / 07 / 2018

 

Anadolu Isuzu (ASUZU, Pozitif):  Anadolu Isuzu, Köstence Belediyesi'nin düzenlediği E6 dizel yakıtlı otobüs alımı ile bu kapsamdaki bakım onarım, servis ve eğitim hizmetlerini kapsayan ihaleye en düşük teklifi vermiş ve Köstence Belediyesi tarafından sözleşmenin teknik detaylarını görüşmek üzere davet edilmişti. Şirketten KAP'a yapılan açıklamada, "Görüşmeler sonrası Köstence Belediyesi ile teknik konularda mutabık kalınmış ve olumlu görüşmeler sonrası belediye ilave alım hakkını da kullanmış olup şirketimizle 13 Temmuz 2018 tarihinde sözleşme imzalamıştır" denildi. İhale bedelinin KDV hariç 82.6mn RON olduğu ve şirketin son gelir tablosuna göre brüt satış hasılatına oranının %9,55 olduğu da belirtildi.  Açıklamanın ardından Asuzu hisseleri Cuma günü %5,3 oranında günü artıda kapadı.

Anadolu Sigorta (ANSGR, Sınırlı Pozitif): Şirket'in 2018 Haziran ayındaki brüt prim üretimi bir önceki yılın aynı ayına göre %14,2 oranında artarak 414,5mn TL'ye yükselmiştir. Haziran ayı prim üretimi ile birlikte Şirket'in Ocak - Haziran brüt prim üretimi bir önceki yılın aynı dönemine göre %22,6 oranında artarak 2,86 milyar TL'ye yükselmiştir.

Avivasa Emeklilik (AVISA, Sınırlı Pozitif): Şirket'in 2018 Haziran ayındaki prim üretimi bir önceki yılın aynı ayına göre %15,7 oranında artarak 46,8mn TL'ye yükselmiştir. Haziran ayı prim üretimi ile birlikte Şirket'in Ocak - Haziran prim üretimi bir önceki yılın aynı dönemine göre %23,4 oranında artarak 285,3mn TL'ye yükselmiştir.

Halkbank (HALKB, Öneri "AL", Nötr): Halkbank 5 milyar TL'ye kadar sermaye benzeri borçlanma aracı için Genel Müdürlük ile Hazine Yönetimi ve Uluslararası Bankacılık Genel Müdür Yardımcılığı'nı yetkilendirdi. Farklı tür ve vadelerde bir veya birden fazla defada yurtiçinde nitelikli yatırımcılara satış yoluyla gerçekleştirilecek ihraçların maksimum 12 yıl vade ile sınırlı olacağı belirtildi.

Kordsa Teknik (KORDS, Nötr): Şirketin %100 bağlı ortaklığı konumunda olan ve Amerika'da mukim Kordsa Inc., ticari havacılık sektörüne ileri kompozit malzemeler sağlayan "Fabric Development, Inc." ve "Textile Products, Inc." unvanlı tamamı Piyush A.Shah ve Abantika P.Shah'a ait iki ayrı şahıs şirketinin 98.181.859 (doksansekizmilyonyüzseksenbirbinsekizyüzellidokuz) Amerikan Doları karşılığında satın alınma işlemi tamamlanmıştır. Satınalma işlemine paralel olarak, Şirket Yönetim Kurulu'nun 13 Temmuz 2018 tarih, 2018/23 numaralı kararı ile, bağlı ortaklığımız olan Kordsa Inc.'in sermaye artırımına katılma kararı alınmıştır. Artırılması öngörülen toplam sermaye 65 milyon Amerika dolarıdır. Sermaye artırımına, şirket hissedarlık oranı olan %100 oranında katılacaktır.

Karel Elektronik (KAREL, Nötr): Karel A.Ş. 12.07.2018 tarihinde, Çınar Projesi kapsamında Ulak Haberleşme A.Ş'den toplam 13mn TL + KDV tutarında 5G Çekirdek Ağ fonksiyonlarından Erişim ve Hareketlilik, Oturum Yönetimi ve Kullanıcı Düzlemi Fonksiyonları geliştirme siparişi almıştır. Sistem, Mart 2018 tarihinde 3GPP tarafından yayınlanan 5G Sistem Mimarisi ve bağlantılı diğer standartlara uygun olarak geliştirilecek ve doğrulanacaktır. SSM/ULAK tarafından belirlenen tüm istekleri karşılayan çalışır durumda 5G Fonksiyonları (AMF,SMF ve UPF), yazılım kodları ve uygun format ve içerikte tasarım dokümanlarını içeren teslimatların 2021 yılı Mart ayı sonuna kadar tamamlanması hedeflenmektedir.

Koç Holding (KCHOL, Nötr): Uluslararası derecelendirme kuruluşu Standard & Poor's Rating Services (S&P) tarafından Türkiye ülke kredi notunun indirilmesini takiben Şirket'in kredi notları üzerinde yapılan inceleme çalışması sonucunda; Şirket'in uzun vadeli kredi notu "BB+", kısa vadeli kredi notu "B", görünümü ise durağan olarak revize edildiği duyurulmuştur.

SEKTÖR HABERLERİ

Savunma: Savunma Sanayii Başkanlığından yapılan açıklamaya göre, Türk Havacılık ve Uzay Sanayii (TUSAŞ) ile Pakistan Savunma Üretim Bakanlığı arasında devam eden T129 ATAK helikopteri sözleşme görüşmeleri nihai sonuca ulaştı. İki ülke arasında 30 adet T129 ATAK helikopteri satışına yönelik resmi sözleşme imzalandı. TUSAŞ bu satışın yanı sıra, lojistik, yedek parça, eğitim ve mühimmat anlamında geniş bir sözleşme paketi üzerinde uzlaşma sağladı. Kaynak: AA

DİĞER ŞİRKET HABERLERİ

Volatilite Bazlı Tedbir: Sermaye Piyasası Kurulu kararı uyarınca devreye alınan Volatilite Bazlı Tedbir Sistemi (VBTS) kapsamında, BEYAZ.E, KLNMA.E ve METUR.E payları 16/07/2018 tarihinden (seans başından) itibaren 30/07/2018 tarihine (seans sonuna) kadar açığa satışa ve kredili işlemlere konu edilemeyecektir.

Not: VBTS kapsamında getirilen tedbirler; A, B, C, D grup değişimi, pazar değişimi ve diğer nedenlerle uygulanacak olan açığa satış ve kredili işlem yasaklarından ve brüt takas uygulamasından ayrı olarak değerlendirilmelidir.

Sabah Stratejisi Raporumuz için tıklayınız...