Sabah Stratejisi

Sabah Stratejisi - 21 / 01 / 2022

ŞİRKET HABERLERİ

Brisa (BRISA, Nötr): Daha önce kamuya duyurulduğu üzere, Şirket'in Arvento M2M Elektronik Sistemler Sanayi Ticaret A.Ş. (Arvento) sermayesinin %88,89'unu temsil eden payların tamamının devrinin tamamlanması amacıyla Rekabet Kurumu'na müracaat edilmişti. Söz konusu işleme Rekabet Kurulu'nun 20 Ocak 2022 tarihli toplantısında izin verilmiştir.

Coca-Cola İçecek (CCOLA, Nötr): Coca Cola CEO'su Burak Başarır mevcut borçlanma oranlarının iyi olduğu düşündüklerini, brüt borçların ise 250mn USD azaltılmasının planlandığı söyledi. (Kaynak: BloombergHT)

Ayrıca, 18 Ocak 2022 tarihinde Yüklenim Sözleşmesi imzalanan ve Sermaye Piyasası Kurulu (SPK) tarafından tertip ihraç belgesi verilen, itfa tarihi 20 Ocak 2029 olan, 7 yıl vadeli, 500 milyon ABD Doları nominal değerli, %4,50 sabit kupon faiz oranlı ve %4,75 getiri oranlı Borçlanma Araçlarının yurtdışında yerleşik yatırımcılara satışı tamamlanmış ve söz konusu Borçlanma Araçları İrlanda Borsası'na kote edilmiştir. Borçlanma Aracı satışına ilişkin tutarlar 20 Ocak 2022 tarihinde Şirketin hesaplarına aktarılmıştır.

Sasa Polyester (SASA): Adana ili Seyhan İlçesinde yapılması planlanan "İlave Polimer Cips ve Polyester Üretim Tesisleri ve Yardımcı Tesisler (Atıksu Arıtma Tesisi, Depolama ve Isıl Güç ) Kapasite Artışı Projesi" ile ilgili olarak yaptığı ÇED başvurusu T.C. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından onaylanarak, "ÇED Olumlu" kararı verildi.

Petkim (PETKM): Petkim'in İskele Modernizasyon ve Dip Taraması Projesi ile İlgili ÇED Olumlu' Kararı Verildi.

SEKTÖR HABERLERİ 

Doğalgaz: İran Milli Gaz Şirketi (NIGC) tarafından Türkiye'ye sağlanan doğalgaz arzının teslimat basıncı ve miktarı teknik bir arıza gerekçe gösterilerek 10 gün süreyle durduruldu. Diğer taraftan BOTAŞ, doğal gaz tüketimindeki kısıtlamaların sanayi tesisleri ve elektrik santralleriyle sınırlı olacağını bildirdi.

Kripto Para: Rusya Merkez Bankası, Rus ekonomisinin olumsuz yönde etkilendiği gerekçesiyle kripto para birimlerinin ticaretini ve madenciliğini yasaklamayı önerdi.

Rusya Merkez Bankası tarafından hazırlanan "Kripto paralar: eğilimler, riskler ve önlemler" adlı raporda, bireysel yatırımcılar için kripto para birimlerinin, yapılan yatırımların tamamen kaybolması anlamına gelebileceği belirtildi. (Kaynak: AA)

DİĞER ŞİRKET HABERLERİ 

Galata Wind (GWIND): Şirket tarafından yapılması planlanan Taşpınar Birleşik Yenilenebilir Elektrik Üretim Tesisi (Yardımcı Kaynak Güneş Enerji Santrali İlavesi) projesi ile ilgili olarak 'ÇED Olumlu' kararı verildi. (Kaynak: Matriks)

Kütahya Şeker (KTSKR): Şirket 24 Eylül 2021 - 31 Aralık 2021 tarihleri arasında 54.825 ton kristal şeker ürettiğini bildirdi. Şirket geçen yılın aynı dönemde (29 Eylül 2020 - 20 Ocak 2021) 60.421 ton şeker üretmişti.

Söktaş (SKTAS): Şirket'in %84 oranında bağlı ortaklığı Efeler Çiftliği Tarım ve Hayvancılık A.Ş.'nin ("Efeler Çiftliği") halka arzına ilişkin yatırımcılardan gelen yoğun sorular nedeniyle bilgilendirme yapılması gereği duyulmuştur. Buna göre Şirket tarafından şu açıklama yapılmıştır: "Efeler Çiftliği'nin halka arzına yönelik olarak; kayıtlı sermaye sistemine geçiş ve esas sözleşmesinin tadiline ilişkin Sermaye Piyasası Kurulu'ndan ("SPK") onay alındığı ve esas sözleşme değişikliğine ilişkin genel kurul kararının tescil edildiği önceki açıklamalarımızda belirtilmiştir. Aynı açıklamalar kapsamında, 22.03.2021 tarihli duyurumuz ile Efeler Çiftliği'nin halka arzının 2022 yılının başında yapılmasının planlanmakta olduğu belirtilmiştir. Halka arza yönelik çalışmalara halihazırda başlanmış olup, halka arz süreci planlanan şekilde yürütülmektedir. 31.12.2021 tarihli finansal tablolara göre hazırlanan başvuru evraklarının nihai hale getirilmesi sonrasında, izahname onayı alınması amacıyla SPK'ya başvurulması planlanmaktadır. Efeler Çiftliği'nin halka arzına ilişkin gelişmeler olması durumunda, kamuoyu ile bilgi paylaşılmaya devam edilecektir."

Sabah Stratejisi Raporumuz için tıklayınız...