Sabah Stratejisi

Sabah Stratejisi - 18 / 10 / 2021

ŞİRKET HABERLERİ

Anadolu Hayat Emeklilik (ANHYT, Pozitif): Şirket'in Eylül 2021 dönemine ait toplam brüt prim üretimi yıllık %80,9 oranında artarak 198,7mn TL'ye yükselmiştir. Eylül ayı prim üretimi ile birlikte Ocak - Eylül 2021 dönemi toplam brüt prim üretimi ise yıllık %0,6 oranında azalarak 1.319mn TL olarak gerçekleşmiştir.

Biotrend (BIOEN, Sınırlı Pozitif): Şirket, 150mn TL olan çıkarılmış sermayesinin, tamamı iç kaynaklardan karşılanmak suretiyle 350mn tutarında (%233,33 oranında) arttırılarak 500mn TL'ye çıkarılmasına ve iç kaynaklardan bedelsiz sermaye artırımının gerçekleştirilmesi amacıyla Sermaye Piyasası Kurulu'na başvurduğunu duyurmuştur.

Emlak Konut GYO (EKGYO, Sınırlı Pozitif): Şirket tarafından geliştirilen projelerde, 1 Ocak - 30 Eylül 2021 tarihleri itibariyle, toplam 9.355mn TL (KDV Hariç), satışa esas brüt 643.859 m2 büyüklüğe ulaşan, 3.829 adet bağımsız bölümün satışı gerçekleştirilmiştir. Bu satışların toplamda 1.591mn TL (KDV hariç) değerindeki 513 adedi yabancı ülke vatandaşlarına gerçekleştirilmiştir. Açıklanan 2021 üçüncü çeyrek verilerine göre, çeyrek bazlı yıllık hedef olan 8,14 milyar TL'nin %15 oranında aşıldığı görülmektedir.

19 Ağustos 2021 Tarihli Emlak Konut GYO Raporumuz için tıklayınız…

Turkcell (TCELL, Nötr): Turkcell hissedarı LetterOne, şirketle değer yaratabileceğine inandığı stratejik ve operasyonel girişimler hakkında görüştüğünü bildirdi. LetterOne, çok çeşitli konularda önerileri kapsayan bu tür tartışmaların daha fazla olmasını beklediğini söyledi. Rus şirket, mevcut veya potansiyel stratejik ortaklar veya rakipler dahil olmak üzere diğer hissedarlar veya diğer ilgili taraflarla benzer görüşmelerde bulunabileceğini de ekledi.

16 Ağustos 2021 tarihli Turkcell raporumuz için tıklayınız…

SEKTÖR HABERLERİ

Teknoloji: Teknoloji geliştirme bölgeleri ile Ar-Ge veya tasarım merkezlerinde istihdam edilen personel için verilen gelir vergisi stopajı teşvikinden yararlanma şartları iyileştirildi. Daha önce bu kapsamdaki personel için gelir vergisi stopaj teşvikine konu edilen toplam çalışma süresinin %20'si kadar Ar-Ge merkezi dışında geçirdikleri süreler için de destek veriliyordu. Resmi Gazete'de yayınlanan Cumhurbaşkanı Kararı ile bu oran %50'ye çıkarıldı.

DİĞER ŞİRKET HABERLERİ

İndeks Bilgisayar (INDES): Bağımsız kredi derecelendirme kuruluşu JCR Eurasia Rating tarafından yapılan derecelendirme çalışmaları sonucunda; Şirketin uzun vadeli ulusal notu AA (Trk) (stabil görünüm) ve kısa vadeli ulusal notu A-1+ (Trk) (stabil görünüm) olarak açıklanmıştır.

Kontrolmatik (KONTR): Şirket ile Gentes Construction firması Ortak Girişimi'nin, Rusya Federasyonu Moskova oblastı 'Mini Termal Power Plant Zaraisk-1&2' projesine vermiş olduğu EPC (Mühendislik, Tedarik ve Kurulum) teklifinin, işveren tarafından kabul edildiği ve sözleşme aşamasına geçildiği bildirilmiştir. Proje tutarı 6.480mn Rubledir (Yaklaşık 90mn USD). Proje kapsamında atıktan ısı ve elektrik enerjisi üretimi yapılacak olup, 2 yıl içerisinde tamamlanması planlanmaktadır.

Reysaş GYO (RYGYO): Şirketin Kocaeli Çayırova İlçesindeki portföyünde yer alan 15.170 m2 arsa üzerinde bulunan 18.200 m2'lik deponun 2.240 m2'lik depolama alanı "DSM Grup Danışmanlık İletişim ve Satış Ticaret A.Ş. (Trendyol)"a 4 Kasım 2021 tarihinden itibaren 1 seneliğine kiraya verilmiştir.  Kiraya verilen depodan 1 senede 160bin USD+KDV gelir elde edilecektir.

RTA Laboratuvarları (RTALB, Nötr): Şirketin sermayesinde %43 oranında pay sahibi olduğu A1 Capital Yatırım Menkul Değerler A.Ş.'nin halka açık hale gelmesi ile paylarının Borsa İstanbul A.Ş. nezdinde işlem görebilmesini, kayıtlı sermaye sistemine geçmesini ve ödenmiş sermayesinin tamamı iç kaynaklardan/geçmiş yıllar karlarından karşılanmak suretiyle 100mn TL'den 75mnTL artırılarak 175mn TL'ye yükseltilmesini teminen esas sözleşme tadiline izin verilmesi amacıyla SPK'ya başvuruda bulunulmasına karar verilmiştir. 

YEO Teknoloji (YEOTK): Şirket ile Eti Maden İşletmeleri Genel Müdürlüğü Tesis Mühendislik Hizmetleri Dairesi Başkanlığı arasında 15.10.2021 tarihinde Kırka BP4 Tesisi Elektrik Otomasyon Sistemlerinin Yenilenme işi için sözleşme imzalanmıştır. Toplam sözleşme bedeli 27,1mn TL'dir.

Sabah Stratejisi Raporumuz için tıklayınız...