Sabah Stratejisi

Sabah Stratejisi -  29 / 06 / 2022

ŞİRKET HABERLERİ

Eczacıbaşı İlaç (ECILC, Pozitif): Şirket ile Amgen İlaç Ticaret Limited Şirketi ("Amgen") arasında, Gensenta İlaç Sanayi ve Ticaret A.Ş.'nin ("Gensenta") sermayesinin %99.96'sını temsil eden payların Amgen'den 135mn USD karşılığı Türk Lirası bedelle satın alınması amacıyla, 28 Haziran 2022 tarihli bir Hisse Alım-Satım Sözleşmesi imzalanmıştır.

Türkiye Sigorta (TURSG, Pozitif): Türkiye Sigorta, Şirket paylarının Borsa'dan geri alım işlemlerinin başlatılmasına, Şirket çıkarılmış sermayesinin yaklaşık %3'ünü temsil eden 35mn TL nominal değere sahip 35mn adet paya kadar geri alım yapılmasına, geri alım için ayrılacak fonun, Şirket'in mevcut kaynaklarından karşılanmak üzere en fazla 300mn TL olarak belirlenmesine karar verildiğini duyurmuştur.

SEKTÖR HABERLERİ

Akaryakıt: Motorin grubunda 2,50 TL fiyat indirimi gerçekleşti.

Sermaye Piyasaları: TSPB verilerine göre, geçen yılın mayıs sonunda 405,3 milyar TL olan yerli yatırımcıların pay senedi varlıkları, bir yılda yaklaşık %90 artarak bu yılın mayıs sonu itibarıyla 760,7 milyar TL'ye çıktı. Bu tutarın 368,1 milyar TL'si kurumsal yatırımcılar ve tüzel kişilere, 392,6 milyar TL'si de bireysel yatırımcılara ait oldu. Yerli yatırımcıların pay senedi varlıklarında bu yılın ilk beş ayındaki artış ise %45 (236 milyar TL) olarak kayıtlara geçti.

DİĞER ŞİRKET HABERLERİ

Alkim Kağıt Sanayi (ALKA): Şirket tarafından, Almanya'nın Köln şehrindeki Zanders Abwicklung GmbH fabrikasında bulunan ve özellikle yüksek gramaj üretim yapabilen ikinci el 125.000 ton/yıl kapasiteli kağıt makinesi ve ekipmanları ile tamamlayıcı inşaat, ithal-yerli makine ve ekipmanları ve modernizasyonu için yaklaşık 21mn EUR yatırım yapılmasına karar verilmiştir.

Kurulu mevcut fabrika ile kurulacak yeni üretim tesisinin toplam kapasite üretim gramajına bağlı olarak 225.000 ton/yıl'a çıkabileceği, teşvik belgesi yasal prosedürleri sonrası yaklaşık 2 yılda tamamlanmasının planlandığı, yatırımın yaklaşık 10mn EUR tutarı öz kaynaklardan, kalan 11mn EUR veya karşılığı diğer para birimlerinin ise ihtiyaç hallerinde kredi kullanarak tamamlanacağı açıklanmıştır.

Boğaziçi Beton (BOBET): İstanbul Ayazağa'da yer alan İnvestVadi Konut projesi için İnvest Eba İnşaat Yapı A.Ş. ile hazır beton tedariki için sözleşme imzalanmıştır. Projede yaklaşık 100mnTL tutarında (proje kapsamında tutar değişkenlik gösterebilir) hazır beton tedarik işi olacaktır.

Girişim Elektirk Sanayi (GESAN): Şirket ve bağlı ortaklığı Europower Enerji, faaliyet gösterdiği ve Çatı GES bulunmayan tüm tesislerine Çatı Öztüketim Güneş Enerjisi Santrali yapılması kararı vermiştir. Bu karar ile mevcut kurulu 1,1 MW'lık GES gücünün 10 MW'a çıkartılmasının hedeflendiği açıklanmıştır.

Kalekim (KLKIM): Mardin Organize Sanayi Bölgesi'nde kuru harç ilave hattı kuruluş işlemleri tamamlanmış ve deneme üretimi süreci de başarıyla gerçekleştirilmiş olup, bu yatırım neticesinde, Mardin fabrikasının 90.000 ton olan kapasitesi 220.000 tona yükseltilmiştir.

Kontrolmatik (KONTR): %100 bağlı ortaklığı Kontrolmatik Technologies Inc. 06/28/2022 tarihinde ABD'nin enerji depolama sistem entegratorü arasında bulunan Powin LLC ile lithium-ion pil alımına yönelik çerçeve alım anlaşması (Offtake Agreement) imzalamıştır. İmzalanan anlaşma uyarınca Powin LLC, Kontrolmatik Technologies Inc.'den ABD üretimi lityum demir fosfat (LFP) teknolojisi ile üretilecek 280 Ah 3.2 V batarya hücresi satın alacaktır. Alım 2024'ün ikinci yarısından başlayarak 2028 sonuna kadar 5 sene içerisinde toplam 7.5 GWh, olarak gerçekleşecektir.

Mercan Kimya (MERCN): Şirkete. ait 'Kocaeli-Gebze'de Mercan Kimya tarafından yapılması planlanan Hammadde Üretim Tesisi projesi ile ilgili olarak Kocaeli Valiliği'ne sunulan Proje Tanıtım Dosyası doğrultusunda ÇED süreci başlatılmıştır.

Ral Yatırım Holding (RALYH): Şirketin Bağlı Ortaklarından Ral Enerji A.Ş., T.C. Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı'nın Yenilenebilir Enerji Kaynak Alanları (YEKA GES-4) kapsamında düzenlenen ''Şanlıurfa İli Viranşehir İlçesi sınırları içerisinde VİRANŞEHİR-4 (50 MWe) ve VİRANŞEHİR-9 (50 MWe) Güneş Enerjisine Dayalı Yenilenebilir Enerji Kaynak Alanları ve Bağlantı Kapasitelerinin Tahsisi Yarışmasının 2 oturumuna katılmış ve 52,5 Kuruş/kWh bedel ile 49,0 Kuruş/kWh bedel teklif vererek yarışmaları kazanmıştır.

Reysaş GYO (RYGYO): Şirketin portföyünde yer alan Kocaeli'nde bulunan 6.433,40m2 arsa üzerindeki 8.906m2 deponun 2.750m2'lik depolama alanı "ETT Lojistik Ticaret Ltd.Şti."ye 1 seneliğine kiraya verilmiştir. Şirket, kiraya verilen depodan 1 senede yaklaşık 4,3mn TL+KDV gelir elde edeceğini açıklamıştır.

Trabzonspor (TSPOR): Şirket ile Vestel Şirketler Grubu arasında "Forma Göğüs Sponsorluğu" konusunda 2022-2023 sezonundan başlamak üzere 3 (Üç) yıllık anlaşma sağlanmıştır. Yapılan anlaşma ile Şirket tarafından, forma göğüs sponsorluğu yanında stadyum ve tesisler başta olmak üzere çeşitli reklam alanlarında, reklam ve tanıtım hizmetleri hakkı tanınmıştır. Vestel Şirketler Grubu'nun, Şirkete, forma göğüs sponsorluğu ve diğer reklam ve tanıtım hizmetleri karşılığında 2022-2023 futbol sezonu için yıllık 33mn TL + KDV ödeme yapacağı, sonraki sezonların sponsorluk tutarının ise bir önceki sezondaki tutara TÜFE-ÜFE ortalaması kadar artış ilave edilerek belirleneceği açıklanmıştır.

Sabah Stratejisi Raporumuz için tıklayınız...